Kā izvēlēties piemērotākos istabas augus


Pirms iegādāties istabas augus ir svarīgi saprast kādas ir auga prasības pēc gaismas, siltuma un mitruma, jo apstākļi Jūsu mājās nederēs gluži visiem augiem.Ja Jums nav speciāli būvēts ziemas dārzs, tad ir jārēķinās, ka gaisma augus nevarēs apspīdēt no visām pusēm. Bieži vien dzīvoklī augi saņem gaismu tikai no vienas puses. Gaismasdaudzums Jūsu mājās ir atkarīgs no tā, kurā stāvā Jūs dzīvojiet, uz kuru debess pusi ir vērsti Jūsu logi un vai neatrodas aiz loga kādi šķēršļi, kas traucē brīvi ieplūst telpā gaismai. Jārēķinās, ka simtprocentīgu gaismu augi saņems tikai tad, ja atradīsies pie paša loga. Jo tālāk no loga augi atradīsies, jo mazāk gaismas tie saņems. Piemēram, 1,5m attālumā no loga augi saņems maksimums 50% no ieplūstošās gaismas.Karstās vasarās ne vienmēr ir labi augus turēt uz palodzes. Savukārt ziemās centrālapkures blakusefekts ir sauss gaiss, tādēļ telpā būs jāmitrina gaiss. Protams, istabas augiem patīk siltums, jo tie ir cēlušies no tropu vai subtropu joslas zemēm. Šie augi sākotnēji ir nākuši no dažādām pasaules malām un tie ir pieraduši pie atšķirīgām temperatūrām un gaisa mitruma.Pirms iegādāties istabas augus, noteikti jautājiet pārdevējam aprakstus par auga kopšanu un dzīves apstākļiem. Labāk, pirms ieguldīt līdzekļus augos, vispirms pārliecināties vai Jūs varat šiem augiem nodrošināt nepieciešamos apstākļus.Vienmēr var piemeklēt tos augus, kuri Jums tiešām augs.
Fitodizains


Vēlaties ievākties jaunajā dzīvoklī, ieplānojāt remontu vai iecerējāt atsvaidzināt interjeru? Galvenie palīgi šajā nodarbē Jums būs telpaugi. Tie mājoklim nodrošina siltuma un komforta sajūtu, akcentē saimnieku viesmīlību un atdzīvina jebkuru interjeru.  „Latgales ziedi” specializējas telpu apzaļumošanā. To visu apzīmē ar jau ierasto jēdzienu - „Fito dizains". Fitodizains ir interjera un vides estētiskā tēla mākslinieciskā projektēšana, izmantojot telpaugus. Ja Jūs vēlaties pilsētas dzīvoklī izveidot īstu zaļu oāzi, ir vērts iegādāties dzīvos augus. Fito dizainā plaši izmanto tādus augu valsts pārstāvjus, kā papardes un sēklaugus. Tos papildus iedala divās grupās - kailsēkļos (skuju augos) un segsēkļos (zāles, krūmāji un lapu koki). Segsēkļu grupā izšķir vēl vairākas apakšgrupas - sukulentus, palmas, epifītus, liānas, kā arī dekoratīvos lapu un ziedu augus. Izvēloties augus, vērā jāņem fakts, ka dekoratīvie lapu koki ir izturīgāki par ziedošiem augiem, savukārt sukulentiem mūsu klimats ir vairāk piemērots, kā mitro tropu joslas iemītniekiem. Tādēļ pirms auga iegādes ieteicams palasīt specializēto literatūru, kur smalki aprakstīti dažādu augu audzēšanas īpatnības. Kā jārīkojas, kad esat tikko iegādājies telpaugu?
Atceraties, ka telpaugiem jāatbilst istabai izmēru un formas ziņā. Nelielā istabā labi izskatīsies viens liels telpaugs. Tas būs arī sava veida zonu „nodalītājs". Augi ar lielām lapām ir piemēroti telpām, kur nav daudz mēbeļu. Šauru garu telpu var koriģēt ar augiem ar smalkām lapām un lokveida stiebriem. Necenšaties iegādāties pēc iespējas vairāk augu - pēdējā modes tendence nav dzīvoklis, kurā izpletušies Amazones meži, bet gan tikai daži izsmalcināti podi ar eksotiskiem augiem, ko izvieto dažādās dzīvokļa zonās. Guļamistabā relaksācijas nolūkos var izvietot augus ar maigu aromātu - pelargoniju vai lavandu. Kabinetā, gluži otrādi, nepieciešams izveidot patīkamu darba gaisotni, kurai pietiks ar vienu vienīgo augu uz darba galda. Nav ieteicams izmantot košus ziedus, krāšņus podus un kašpo. Zaļā krāsa būs neitrālāka un palīdzēs koncentrēties. Virtuve ir ideāli piemērota termofīliem augiem - efejām vai hlorofītiem. Mitrumu mīlošās papardes un gumijkoki ērti iekārtosies pie izlietnes. Virtuves fito dizainam piemēroti ir arī dekoratīvie augļu augi. Atcerēsimies arī par vannas istabu, ko var izdaiļot ar papardēm, orhidejām, gumijkoku un citiem tropu augiem. Šie augi labi panes karstu, mitru gaisu, kas atgādina tiem ierastos klimata apstākļus. Taču svarīgi ir rūpēties, lai ziepes un mazgāšanas līdzekļi nenokļūst uz lapām, jo tie var iznīcināt augus.Telpaugu audzēšana ir to nodarbju vidū, kam nepieciešamas zināmas pūles. Tikai daļa darba ir tieši saistīta ar dizainu - vēl ir jāveic rūpīga augu izvēle, pārstādīšana, apsmidzināšana un laistīšana, vedināšana. Taču cik daudz prieka spēj sagādāt šī skrupulozā darba rezultāti! Šī nodarbe var būt arī viena no relaksācijas metodēm cilvēkiem, kas ir pakļauti biežām stresa situācijām. Turklāt efekts estētisko baudu sagādās ne vien nama saimniekiem, bet arī viesiem.


« Atpakaļ