Bērnu rotaļu laukumi
 Ūdens dārzā
 Pirmie soļi dārza ierīkošanā
 Puķu dobes ierīkošana
 Akmens dārzа veidošana
 Nepaklausīgs suns un skaists, sakopts dārzs
 Tūjas kā vienīgais dzīvžoga stādmateriāls
 Gatavs dārzs mājas būvniecības laikā

Dārzs no projekta līdz ierīkošanai


Dārza ierīkošanas darbi sākas ar teritorijas sagatavošanu. Sākumā tiek likvidēti vecie krūmi, koku saknes, traucējoši akmeņi. Zemes reljefs tiek izlīdzināts. Komunikāciju izbūve – elektrības kabeļi apgaismojumam,automātiskās laistīšanas sistēmasu.c. – noteikti jāveic pirms zāliena un segumu ierīkošanas. Tad nosprauž dārza projekta kontūras dabā. Nepieciešamības gadījumā ieved auglīgo augsni dobēm un zālienam. Seko segumu pamatnes veidošana (šķembas, smilts utt. ieklāšana). Auglīgās augsnes slānis jānorok līdz neauglīgai gruntij. Ja tas nav iespējams, jo lielā dziļumā ir māls vai kūdra, zem šķembu kārtas ir jāveido papildu drenējošais slānis no smilts vai jāizmanto ģeosintētiskie materiāli. Tad klāj 10...30 cm biezu šķembu kārtu (biezums atkarīgs no plānotās slodzes) un izlīdzinošu smilts vai ap piecus centimetrus biezu atsijas kārtu, virs kuras klāj bruģakmeni, akmens flīzes vai citu segumu.

Stādījumu ierīkošana

Stādījumus ierīko paralēli segumu ieklāšanas darbiem vai pēc tiem. Vietās, kur paredzēts stādīt krūmus un ziemcietes, augsne jāielabo 50...60 cm dziļumā. Stādot dažādus augus, jāņem vērā katra auga augsnes prasības – rododendriem un skujeņiem vajag skābāku augsni (augsnei pievieno skābo kūdru), rozēm vajag bagātu augsni (pievieno kūtsmēslus). Atsevišķi augošiem kokaugiem stādāmo bedri rok atbilstoši auga sakņu kamolam, lai tas brīvi ietilptu bedrē un ap kamolu vēl paliktu brīva vietiņa. Jāatceras, ka jauno kociņu stumbrus pirmajos gados jāpiesien pie balsta, lai kociņš augtu taisns. Pēc stādīšanas dobes ir bagātīgi jāsalaista. Vislabāk iesakņojas augi, kas kokaudzētavās nopirkti podiņos.Kad stādījumi izveidoti, dobes pārklāj ar priežu mizas mulču piecus centimetrus biezā slānī. Mulčēšana pasargā dobi no straujas mitruma zaudēšanas, aizkavē nezāļu augšanu un panāk estētisku izskatu.

Zāliena ierīkošana

Zāliena ierīkošana (planēšana, sēklu sēšana) ir viens no pēdējiem darbiem. Tas jāveic, kad stādījumi un segumi ir pilnībā pabeigti. Augsne zālienam jāielabo vismaz 20 cm dziļumā. Augsnes virskārta jānolīdzina un jāblietē vairākas reizes, līdz virskārta ir gluda. Zālienu var sēt no pavasara līdz rudenim, izsējas norma 30...50 g sēklu uz vienu kvadrātmetru. Pēc iesēšanas virskārta vēlreiz jānoveltnē.Pirmos atpūtas pasākumus zālienā labāk rīkot tikai nākamajā sezonā, kad tas ir labi nostiprinājies, bet staigāt pa jaunizveidoto zālienu var jau pēc pirmās pļaušanas.

Dārza kopšana

Brīdī, kad dārzs ir ierīkots, lielākās rūpes tikai sākas. Jāseko līdzi mitruma un barības vielu nodrošināšanai stādījumos un zālienā, jāapkaro nezāles, kaitēkļi un slimības.Jauniem krūmiem vajadzīga zaru saīsināšana krūmu veidošanas nolūkā. Pārāk spēcīgi izauguši zari jāsaīsina apmēram par trešdaļu, bet sīkie zariņi jāizgriež pilnībā. Pieaugušiem un vecākiem krūmiem jāizgriež sausie, slimie, sīkie, nosalušie un novecojušie zari. Novecojušus krūmus atjaunošanas nolūkā izgriež pēc vajadzības. Krūmu zaru vecums var būt no pieciem sešiem vai 10 un vairāk gadiem. Zari ātri noveco jāņogu sugām, fizokarpiem, rozēm, avenēm, klintenēm, spirejām. Ilgs mūžs ir ceriņu, vilkābeļu, segliņu, korinšu zariem. Lai krūmu atjaunotu, zarus izgriež agri pavasarī, tiklīdz nokūst sniegs, bet pumpuri vēl neplaukst. Zari jānogriež līdz zemei vai jāsaīsina līdz veselai, nobriedušai vietai. Pavasarī nav ieteicams apgriezt agri ziedošus krūmus, tos labāk griezt pēc ziedēšanas.Visbiežāk ziemcietes apgriež, veicot t.s. kosmētisko kopšanu, nogriežot bojātās, atmirstošās, neizskatīgās vasas vai to daļas. Ziemcietes apgriež, kad tās sāk noziedēt vai pēc noziedēšanas. Jāapgriež arī tāpēc, lai izvairītos no nevēlamu pašizsējas sējeņu parādīšanās stādījumos (tām ziemcietēm, kas nogatavina sēklas), kā arī lai veicinātu jaunu ziedu veidošanos, līdz ar to pagarinot ziedēšanas ilgumu.Zālienam svarīga pirmā pļaušana, kas veicama, kad jaunais zāliens sasniedzis 10...15 cm augstumu. Pļaušanas augstums pirmajā reizē ir pieci līdz septiņi centimetri. Turpmākais pļaušanas augstums: divi līdz pieci centimetri. Lai veidotos skaists mauriņš, jāpļauj vismaz reizi nedēļā.